Kā droši šķērsot gājēju pāreju?

gajeju parejaPašlaik tuvojas vasaras sezona un tas nozīmē skolēnu vasaras brīvlaiks, kas savukārt liek sarosīties mūsu valsts drošības dienestiem ar informatīvajām kampaņām par ceļu satiksmes drošību, un kādā veidā jāšķērso brauktuves. Bērniem jau no agra vecuma vajadzētu iemācīt, kā pareizi ir jāšķērso brauktuve, un ka nedrīkst vienkārši tai skriet pāri kur gan pagadās jo automašīnas tomēr ir bīstamas un ne vienmēr šo transportlīdzekļu šoferiem izdosies laicīgi nobremzēt, lai nerastos ceļu satiksmes negadījums.

Lai veicinātu drošību arī gājējiem ir izstrādāti ceļu satiksmes noteikumi, kas nosaka, ko tie drīkst darīt un ko nedrīkst, tomēr bērniem noteikumus mācīt ir gandrīz bezjēdzīgi jo tikko, kā tos izstāstīsit, tā tie jau būs aizmirsti un vienkārša noteikumu atkārtošana ne pie kā laba nenovedīs, jo bērniem vajag arī saprast, kāpēc tas tā ir. Vislabāk būtu sākt ar noteikumu aizliegumiem un izskaidrot katru no tiem tā, lai bērns saprastu, kāpēc to ir aizliegts darīt, un kas var notikt ja tas tiks pārkāpts:

  • šķērsot brauktuvi ārpus gājēju pārejas, ja ceļam ir sadalošā josla, vai vietās, kur uzstādīti nožogojumi gājējiem vai ceļu nožogojumi – Šis likums nosaka, ka gājēji nedrīkst šķērsot brauktuvi vietās, kur tai pāri ir sadalošā josla ar vai bez nožogojuma, jo parasti šādās vietās tās tiek izvietotas ar nolūku un tieši drošības pēc. Nereti braucot pa šoseju, kur ir šīs sadalošās joslas, kas sadala abās pusēs braucošo spēkratu plūsmas ir redzami cilvēki, kas vienalga skrien pāri šīm joslām un rāpjas pāri žogiem, kur bērni arī redz, ka tas ir normāli. Šādos gadījumos jums uzreiz vajadzētu nosodīt šo darbību, lai bērns redz, ka tas nav pareizi un izskaidrot, ka braucot ar šādu ātrumu notriecot šo gājēju iznākums noteikti vienmēr būs letāls. Bērnam ir jāsaprot šī likuma bīstamība, un kāpēc to nedrīkst pārkāpt!
  • šķērsot brauktuvi ārpus gājēju pārejas, ja ceļam, kur ceļu satiksme notiek divos virzienos, ir četras vai vairākas braukšanas joslas – Šis likums nosaka, ka ja ceļam ir 4 vai vārāk joslas bez gājēju pārejas to šķērsot nedrīkst un tas tiek darīts tāpēc, ka ceļa platums ir pārāk liels lai to ātri varētu pārvarēt un gājējām draud daudz lielākas briesmas nekā vienkārša divu joslu ceļā.
  • iziet uz brauktuves, nepārliecinoties par to, vai netuvojas transportlīdzekļi, aiz stāvoša transportlīdzekļa vai cita šķēršļa, kas ierobežo redzamību – Šis varbūt ir pats nozīmīgākais noteikums, jo daudzi negadījumi notiek tieši gājējiem izejot uz brauktuves, kur skatu autovadītājam nosprosto kāds cits brauktuves malā stāvošs transportlīdzeklis vai cita veida priekšmeti. Šis bērnam ir jāsaprot, ka brauktuvi drīkst šķērsot tikai tur, kur tā ir labi pārredzama un viņam nedraud nekādas briesmas.

Protams jums vajadzētu arī izskaidrot, kā darbojas luksofori un gājēju pārejas, tomēr arī tur ir jābūt uzmanīgiem jo autovadītāji ir dažādi un citi pat šādās vietās gājējus nelaiž pāri, kas ir pretlikumīgi! Bērniem jāsaprot, ka tā ir vienkārši realitāte, tomēr jāizskaidro, ka autovadītāji rīkojas nepareizi!

Comments are closed.