Ugunsdrošība bērniem

uguns drošibaUgunsdrošība ir tā lieta, kas jums saviem bērniem jāiemāca jau no maza vecuma, jo šī nelaime ik gadu prasa vismaz 10 bērnu dzīvības, un pareiza vai nepareiza rīcība šādā situācijā ir kritiska. Nereti vecāki jau no mazotnes bērnus baida ar uguni, ka tā ir ļauna un var nodarīt sāpes, tomēr šis nav pareizais solis, jo brīdī, kad tiešām būs notikusi nelaime bērns visdrīzāk paslēpsies kaut kur nevis centīsies izkļūt no mājvietas, jo viņam būs bail. Tieši tāpēc es ieteiktu visiem vecākiem jau 5 gadu vecumā sākt runāt ar saviem bērniem par ugunsdrošību un, kā izvairīties no šādām nelaimēm, bet arī par to, kā rīkoties tad, ja šāda situācija ir notikusi, gan tas, kas izraisa uguni, gan tas, kas jādara, kad tāda nelaime jau notikusi ir svarīgi zināt, jo var glābt jūsu bērnu dzīvību.

Vispirms droši vien būtu jāsāk ar to, ka jāizskaidro bērniem tas, kā rodas uguns, un kas to izraisa, un tad jāmēģina dot dažādas situācijas, kas varētu būt nedrošas, un kur potenciāli kaut kas varētu aizdegties. Šādas situācijas ir:

  • Spēlēšanās ar šķiltavām un sērkociņiem – Bērniem ir jāsaprot jau no mazotnes ka spēlēšanās ar uguni, kas tiek izraisīta no sērkociņiem vai šķiltavām nav droša un jebkurā brīdī viņi paši var gūt apdegumus, tāpat, kā arī uguns var nonākt saskarē ar citiem viegli uzliesmojošiem objektiem un aizsākt ugunsgrēku.
  • Ar malku kurināma krāsns – Lai gan daudzviet privātmājās apkurē tiek izmantoti vienotie katli, tomēr ir ļoti daudz mājas, kur ir tā sauktās “jotul” krāsniņas, vai vienkārši plītis, kas jākurina ar malku. Šeit ugunij ir jāpiemet malka un jāpieskata tā tāpēc jāizskaidro bērnam, ka bez pieaugušo uzraudzības šīm krāsnīm klāt iet nevajadzētu.
  • Arī svece var būt bīstama – Arī mums tik iemīļotās sveces, ja ar tām apejamies neuzmanīgi var izraisīt ugunsgrēku, tieši tāpēc vajadzētu bērnam paskaidrot, ka ar sveci arī spēlēties nedrīkst un tā vienmēr jānovieto stabilā vietā, kur apkārt nav viegli uzliesmojoši priekšmeti, kā aizkari vai papīrs.
  • Viegli uzliesmojošo vielu bīstamība – Jums jāizskaidro bērniem arī par vielām, kā spirts un benzīns, ka tās ir ļoti viegli uzliesmojošas un ar tām spēlēties nedrīkst. Šeit jūs varat nodemonstrēt, kā deg spirts, vai benzīns un pierādīt bērniem, ka ar šīm vielām bez pieaugušo uzraudzības apieties nedrīkst.
  • Ziemassvētku prieki – Arī Ziemassvētkos, kad mēs dedzinām svecītes un brīnumsvecītes ar tām ir jāapietas uzmanīgi un nekad eglītē nedrīkst likt viegli uzliesmojošus materiālus, kad tur deg svece, kā arī brīnumsvecītes iekštelpās dedzināt nedrīkst!
  • Kūlas dedzināšanas bīstamība – Mums Latvijā katru pavasari ir sērga dedzināt pērno zāli, jeb tā saukto kūlu, un katru pavasari izceļas simtiem un pat tūkstošiem šādu ugunsgrēku, tomēr bērniem ir jāizskaidro, ka šo zāli dedzināt nedrīkst. Aizdedzinot vienu mazu pleķīti tas var ātri izplesties un to apdzēst nebūs iespējams, tāpēc šādi rīkoties nedrīkst.

Kad esat izskaidrojuši saviem bērniem, kāpēc uguns ir bīstama, un kā ugunsgrēks var izcelties jums ir jāpaskaidro, ko darīt ja šāda situācija tiešām notikusi. Vispirms jāmudina bērns necelt paniku un nebaidīties, bet pēc iespējas ātrāk izkļūt no degošā mājokļa vai vietas, lai viņa dzīvībai vairs nedraudētu briesmas. Un tikai pēc tam, kad bērns ir izkļuvis no šīs situācijas viņam uzreiz ir vainu jāzvana jums, ja situācija ir neliela, vai jāzvana glābšanas cienastam uz 112.  Vēl arī jāpamudina bērnu doties pie kaimiņiem pēc palīdzības, jo ne ugunsdzēsēji ne jūs nepaspēs laicīgi ierasties , lai pilnībā minimalizētu radušās sekas.

Comments are closed.